Sosyal Medya Reklamları

Ana sayfaNeler Yapıyoruz?

Facebook & Instagram Reklamları


Türkiye’de 62.7 milyon kişi internet kullanıyor. Bu internet kullanıcıları arasında 54 milyon kişi sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Satış ve bilinirlik arttırmak için en çok kullanılan sosyal medya mecraları Facebook, Instagram, Twitter ve Linkedin’dir.

Facebook ve Instagram Reklamları


Türkiyede 62.7 milyon internet kullanıcısından; 38 milyonu instagram, 37 milyonu facebook kullanmaktadır. Sosyal medyanın bu denli yoğun kullanımında reklamlarla hedeflerinize ulaşmak artık çok kolay. Doğru bir hedef kitle ve hedefinize uygun facebook ve instagram reklam modeli kullanıldığında satışlarınızı ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Facebook ve instagram reklamları için öncelikle bazı teknik kurulumların ve hedef kitle çalışmalarının yapılması gerekmektedir.


Facebook ve İnstagram reklam modelleri nelerdir?


Marka bilinirliği: reklamlarınızı en fazla gösterim sağlayarak onları hatırlama olasılığı yüksek kişilere gösterir.

Erişim: reklamlarınızı bütçenize göre olabildiğince fazla kişiye gösterim sağlar.

Trafik: hedef kitlenizi, internet sitesi, uygulama, Facebook etkinliği, Messenger konuşması ya da whatsapp gibi bir hedefe yönlendirin.

Mesajlar: WhatApp, Instagram Direct Mesaj ve Messenger üzerinden sizinle iletişime geçilmesini sağlayan reklam modelleridir.

Etkileşim: hedef kitlenizin, facebook sayfanızı beğenmesini, gönderiniz ile etkileşimini (beğeni, yorum) ve etkinlik yanıtları gibi etkileşim odaklı reklamlardır.

Video Görüntüleme: video reklamlarınızı hedef kitlenize ve izleme potansiyeli yüksek kişilere gösterin.

Potansiyel Müşteri Bulma: Müşteriler ile birebir temas sağlamak için bu reklam modeli aracılığıyla data toplayabilirsiniz.

Mobil Uygulama İndirme: Reklamınızı android ve ios uygulamanızı indirme olasılığı yüksek kişilere gösterir.

Katalog Satışları: E-ticaret ile satış yapan markaların ürünlerini katalog halinde reklamlarla gösterildiği modeldir.

Dönüşüm: E-ticaret sitesi olup internet üzerinden satış yapan markalar için kullanılan reklam modelidir.

Mağaza Trafiği: Mağazanızı ziyaret etme potansiteli olan insanlara gösterilen reklamlardır.


Facebook reklam formatları nelerdir?


 • Fotoğraf
 • Video
 • Hikaye
 • Döngü
 • Slayt Gösterisi
 • Koleksiyon
 • Twitter Reklamları


  Günümüzün en hızlı içerik tüketim platformlarından biri haline gelen Twitter, sağladığı pratik kullanımı ile kullanıcıların vazgeçemediği bir sosyal ağ konumunda. Facebook ve Instagram’dan sonra ilk akla gelen sosyal ağ platformu Twitter Türkiye’de 11 milyon kişiş kullanmaktadır.


  Twitter reklam modelleri nelerdir?


  Sponsorlu Tweet: Günümüzün en hızlı içerik tüketim platformlarından biri haline gelen Twitter, sağladığı pratik kullanımı ile kullanıcıların vazgeçemediği bir sosyal ağ konumunda. Facebook ve Instagram’dan sonra ilk akla gelen sosyal ağ platformu Twitter Türkiye’de 11 milyon kişiş kullanmaktadır.

  Sponsorlu Gündem: Marka tarafından belirlenen hashtagin günün Trend Topic (TT) listesinde bir gün boyunca kalmasıdır.

  Uygulama Tanıtım: Twitter haber kaynağında yayınlanan reklamlar ile mobil kullanıcıların android ve ios uygulamasını indirmenize olanak sağlar.

  Sponsorlu Hesap: Takipçi sayısını arttırmak için kullanılan reklam modelidir. Kimi takip etmeli, bölümünde yayınlanmaktadır.

  Websitesi Trafik: Web sitenize trafik çekmek için kullanılan reklam modelidir

  Video Görüntüleme: İzlenme başına ücretlendirme yapılan ve kullanıcıların karşısına haber akışı sayfasında çıkan video reklamlarıdır.

  Linkedin Reklamları


  Linkedin en büyük, en aktif ve en etkili profesyonel ağ olarak dikkat çekiyor. Linkedin, dijital raporlara göre Türkiye’deki kullanıcı sayısı 8,5 milyondur. B2B için reklamlar konusunda iyi bir mecra olmasına karşı reklamlarda dolar ve euro üzerinden oluşturulan kur politikası reklamverenleri zorlamaktadır.


  Linkedin reklam modelleri nelerdir?


  Metin Reklamları:Linkedin’de hem akış hem şirket hem de profil sayfalarının üst bölümünde ve yan bölümünde çıkmaktadır. Genelde sayfa başına 4 tane olurlar. Sadece metne dayalı reklam çeşididir. Hedef kitleniz, ana sayfasını kontrol ederken reklamınız dikkat çekecektir.

  Banner Reklamlar: Görsel kullanımı dikkat çekmede oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Tüm pazarlama kampanyalarında olduğu gibi, banner kampanyalarının başarısı da reklam öğesi kalitesine bağlıdır. En iyi banner reklamlar ilgi çekici, iyi zamanlanmış ve kişiselleştirilmiş olanlardır.

  Dönen Reklamlar: Farklı hizmetleri aynı anda tanıtmak için kullanılıyor. Dönen görseller sayesinde hikayeleriniz somutlaşır ve kitlenizi hem masaüstü hem de mobil cihazlarda markanıza katılmaya teşvik eder.

  Sponsorlu İçerik: Hedef kitlenizin içinde bulunan kullanıcılara reklamınız LinkedIn akışı üzerinde normal bir gönderi gibi gösterilir. Eğer ilgi çekici bir görsel ve metin kullanıyorsanız oldukça etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

  Sponsorlu Inmail: Reklam verenlere linkedin kullanıcılarına e-mail ile ulaşma imkanı veren bir uygulamadır. sponsorlu InMail çalışmaları ile atılan mailler hedef kitlenin mail kutusunda spam durumuna düşmemektedir.